10 Şubat 2024
Sunucu:Akvim TV
10 Şubat 2024
E-ticaret Yükümlülükleri var mıdır?.


E-ticaret Yükümlülükleri var mıdır?.
E-ticaret Yükümlülükleri var mıdır?
E-ticaret Yükümlülükleri var mıdır?
E-ticaret sistemleri kurmaya devam ediyoruz.
Bugün E-Ticaretin yükümlülükleri konusunu ele almak istiyorum. Şimdi bir çok kişinin kafasında ve düşüncesinde E-Ticaret işine girersek bir sürü prosedür var müşteri ile ayrı uğraş tedarikçi ile ayrı uğraş gibi sorular akla gelebilir. Evet doğru bu işlerde bazı yükümlükleriniz var. Zaten yükümlükleriniz olmazsa nasıl para kazanacaksınız. Her işin bir riski olduğu gibi e-ticaretinde riskleri var. Mesela firma kurmak bir yükümlülük ister sizi devlete bağlar ve sizi mükellef yapar. E-ticaret sisteminiz olduğunda maliyeye nace kodları doğrultusunda satacağınız ürünler ilgili olarak bilgi verirsiniz. Türkiye’de alımına satımına izin verilen ürünleri satabilirsiniz. Kanuna uymayan ürünlerin satışını yaparsanız bu sefer mali polis ve adliye çıkabilir karşınıza. Sizin e-ticaret ile ilgili aslında kanuna nizama uygun olduğu sürece her türlü ürünü alıp satabilirsiniz hiç bir sıkıntınız olmaz, giyim, elektronik, mobilya, ev yaşam ürünleri, ayakkabı ,akseauar, otomobil parçaları, kamp malzemeleri, yem bitkileri , çiçek, bitki ağaç, aklınıza gelen ve Türkiyede üretimi yapılan uygun fiyatlı ürünlerin hepsi satılabilir. Şimdi ürünleri buldunuz bir depoya ihtiyacınız olabilir. bizim kurduğumuz sistemler.Bu ürünleri hemen kayıtlarını ve yerlerini de bulabiliyor Ayrıca dilerseniz E-ticaret sistemi kurulumu içinde ilave ücretle ile barkod okuyucu cihazı ve muhasebe için gereken tüm parametleri ilave edebiliriz. E-Ticaret sistemi aynı B2B ticari program gibi çalışabilir. Sadece siz ve bayilerinize göre fiyatlandırma olabilir. Tabi bu işlemler istenilen duruma görede ilave ücetler isteyebilir. Kişiye ve firmaya özel yazılımlar yapabiliriz. E-Ticaretin yükümlülükleri aslında normal kurulan fiziki bir işletmenin yükümlükleri ile aynıdır. Firmalar ürün satışında kredi kartı ve nakit ödeme alırlar satış işlemi bu şekilde başlar. Herhangi bir düz market gibi barkod ile okutup tık tık ürün geçiyor ödeme yapılıyor siz sepetinize ürünleri alıyorsunuz. Burada da hemen işlemleri yapar listeyi verir ve siz ister e -arşiv faturası ile isterseniz – e-fatura -isterniz kasa fişini müşterinize verebilirsiniz. E-ticaret işinde buna ilave olarak kargolama süreci başlıyor gideceği mesafeye göre yada size hizmet sağlayan kargo kuruluşu otomatik bir sistem verirse 1 ila 5 desi yada 1 ila 5 kg ürün fiyatımız mesafeye göre şu bedeldir. Şeklinde 100 kg yada 100 desiye kadar bunuda sistem otomatik ayarlar ancak burada bu fiyatların manuel girilmesi gerekebilir. Sistemde biz daha önce KDVSi ayrılmış fiyatlar gösteriyorduk. Yurt dışı sitelerini de araştırdığımda son kullanıcı alıcı olan müşteriye tek fiyat vermek her zaman müşteri için daha doğru bir yöntem olarak karşımıza çıktı. Oyüzden müşterinin kafasını karıştırmadan yalın düz bir fiyat vermek daha iyi.
Müşteri alışverişi yaptığında bazı ürünler için geçerli değildir. Ama teamüller gereği satılan ürünün iade süresi 7 gündür. Bu süre içinde paketlenmiş bir ürünü açmayıp kullanmayıp ve herhangi bir zarar yoksa müşteri ürünü geri gönderebiliyor.
Burada giderken bir kargo bedeli ve gelirken bir kargo bedeli çıkıyor satıcıya burası risktir. Kargocu işini yaptığı için kargocuyu bağlamıyor. Ama kargoda ürüne zarar gelirse ve kargo sigortalıysa o zaman kargo bu bedeli ödemek zorunda. Şimdi Risk bu işin neresinde Ana satıcı yada üreticinin neredeyse riski 0 noktasında, Risk kargocu ile bayi arasında ama en çok bayi burada risk altında. Ürün müşterinden geri döndü bayiye dönüyor. Bayi isterse bu ürünü tekrar satabilir herhangi bir kaybı olmaz. Yani stoğuna sanki ürünü almış gibi olur.
Burada E-ticaretin aslında ne kadar kolay olduğunu ifade ediyorum. Akvim bilişim firması olarak çok güzel sistemler kuruyoruz. Burada alıcıda satıcıda tedarik edende ürünü taşıyanda mutlu oluyor. Zaten faydalı işler yapmak için uğraşıyoruz. www.akvimbilisim.com web sayfamızı ziyaret edebilir size uygun E-ticaret paketini satın alabilirsiniz.